Знаете ли, че бащата на Васил Левски – Иван Кунчев – е член на абаджийския руфет в Карлово? Името му обаче срещаме и извън областта на професията му. Откриваме го например в списъка на спомоществувателите на книгата „История на великий Александра Македонци”, преведена от гръцки от карловския учител Христо П. Василиев Протопопович от Карлово.
Когато се разрових из архивите, за да открия повече за тази книга, попаднах в края й на интересна информация, която – както впоследствие разбрах – присъства и в края на много други книги. Тази информация е свързана с хората, помогнали за издаването на съответната книга. Днес сме свикнали да виждаме (ако въобще погледнем) кои са издателят и авторът на съответната книга и толкова. И тъй като живеем в една различна епоха, на дневен ред са филмите, където положението е същото – в началото са изписани продуцентската фирма и актьорите. И така . . . кое ме впечатли в края на въпросната книга? В над десет страници бяха поместени дарителите от различните български градове, подпомогнали осъществяването на превода и отпечатването на книгата за Александър Македонски. Реших да погледна и други книги от онова време – положението е същото – десетки, стотици дарители! Надявам се всеки от вас да се замисли във времето, в което живеем, кога се е случвало десетки или стотици хора да се обединят за създаването на една книга . . . или за създаване на нещо ценностно?
Но за да не бъда многословен, просто ще ви представя последните страници от тази книга, издадена през 1844 г., и списъка на спомоществувателите за издаването й!
Снимки от дигиталната библиотека на Националната библиотека „Св.Св.Кирил и Методий“: