Считаме за късмет, че попаднахме на мислите на едно момиче от Бургас. Нейното име е Маргарита Узунова и есето ѝ за Апостола е разтърсващо! Текстът е написан преди три години, когато тя е била XI клас в Търговска гимназия Бургас.
Удоволствие е за нас, че след като се свързахме с нея, тя с радост прие предложението ни да публикуваме в сайта нейната творба!
Чест е за нас, че този текст ще намери място тук! Един различен поглед, силно послание и надежда, защото докато младите пишат по този начин – има надежда!
– Л Е В С К И –

Стоях и гледах с черните си очи една безмилостна сцена – как съдбата убива своя любимец. Изостави го, нахлузи му бесилото, та с него да бъде запомнен. Това ли бе той за нея – мъченик, страдал за своя народ и бъдещето му. Много по-далеч от незаслужения край се простираше животът му – беше човек, подпалил пожари в чуждите души, и създател на нова вяра сред сънародниците си – тази, почитаща свободата. От безименни роби, превърна ги в българи, и от стадо овце – в лъвове, изпълнени с воля. Научи ги да мислят със сърцето и да се бият с ума.

За хората той беше всичко друго, но не и човек – той беше събитие. Никой не осъзнаваше, че е точно толкова смъртен, колкото са и те и че някой ден ще останат без искрата надежда, която носи в очите си.

Аз обаче знаех и стоях в онова бяло и трънливо поле, в онзи безкраен зимен ден и чаках съдбата да реши. Чаках някак си с надеждата да го спаси точно както е правела и преди, но дълбоко в черната си душа знаех, че това е краят. Съдбата жертваше любимата си рожба, за да спаси народа му. „Честна размяна“ – биха казали едни, други – не. Вятърът ме брулеше, снегът се опитваше да ме погребе, а сърцето ми биеше тревожно, но аз стоях там и наблюдавах приближаващият край. Краят на цяла една епоха.

Устремих се към небето, над облаците, бурята, полето и запях своята песен. Страдащи и скитащи чуваха ме как с болка в сърцето грача името „Левски, Апостоле, Апостоле,
Автор на текста: Маргарита Любомирова Узунова.
Моля, при споделяне на текста посочвайте неговия автор!